Bilişim devriminde Türkiye

Geçmiş 40 yılda Türkiye’de bilişimde neler yapıldı? Türkiye bilişimde bugün ne durumda? Gelecek 40 yılda neler olacak? Türkiye’nin dünyadaki en büyük 6-7 ekonomiden biri olması için neler yapılmalı? Prof. Dr. Aydın Köksal, bu soruların yanıtını ‘Bilişim devriminde Türkiye’ adlı yeni kitabında sürükleyici ve arkadaşça bir dilde veriyor.

Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) kuruluşu ve bugünlere getirilmesi; ülkedeki ilk bilgisayar mühendisliği bölümünün kuruluşu; Türkçe bilişim terimleri üretme ve yayma, Aydın Köksal’ın imzasını taşıyan, onun önderliğinde gerçekleştirilmiş, Türkiye’nin son 40 yıldaki kalkınmasına olumlu katkıları olan, bilişimde ona ‘hocaların hocası’ unvanını hak ettiren önemli faaliyetlerden sadece birkaçı. Bilgisayar, bilişim, donanım, yazılım gibi binlerce terimi Türkçe’ye kazandırması, herhalde Türkiye’ye yapılmış en büyük hizmetlerden biridir.

1970’li yılların karışık ortamında, bir askeri darbeden 40 gün sonra dernek kurabilmiş, bu derneğin amacını daha 40 yıl öncesinden bugün de geçerli olan ‘Türkiye’de bilişim çalışmalarının verimini artırarak bu teknik bilimin yurt kalkınmasına katkı sağlayacak biçimde uygulanmasını sağlamak’ olarak belirleyebilmiş olan Aydın Köksal, yeni eserinde özellikle ulusal yazılım sektörünün sağlıklı gelişmesinin Türkiye’nin geleceği için önemini etkili bir biçimde vurguluyor. Bu konuda devletin üzerine düşenleri de, dünyanın dört bir yanından örnekler vererek ayrıntılı bir biçimde anlatıyor.

Bir işi başarmak için gerekli en önemli unsurlar inanç, özgüven ve isteklendirme. Bu eser de Türkiye’nin güçlü yanlarını, olanak ve fırsatlarını irdelerken, okuyana bu unsurları aşılıyor; Türkiye’nin neden ve nasıl en gelişmiş ülkeler arasına girebileceğini, dünya ile bütünleşmiş ve bağımsız bir merkez ülke olabileceğini anlatıyor. Öte yandan, ülkenin gelişimi ve kalkınmasının sürdürülebilir olabilmesi için, ‘gelişen bir küresel pazar konumundaki bağımlı çevre ülke’ senaryosunun gerçekleşmemesi için düzeltilmesi gereken zayıf yanları, göz önünde bulundurulacak tehdit ve tuzakları da belirliyor.

Bu kitabı okuyan, herhalde Aydın Köksal’a ‘Hocam daha önce neden daha fazla yazmadınız?’ diye sitem etmekten kendini alıkoyamaz. Profesyonel dağcı, yazar ve bir başka değerli sivil toplum kuruluşu AKUT’un kurucusu olan Nasuh Mahruki’nin kendi kırk yaş hesaplaşmasını yaptığı kitabının başlığı ‘Vatan lafla değil eylemle sevilir’, bu siteme verilecek güzel bir yanıt olabilir. Bu eylemlerin neler olduğunu, bir çeşit bilişimde kırk yıl hesaplaşması olan ‘Bilişim devriminde Türkiye’ adlı eserde görüyoruz. Türkiye’nin ve bilişim sektörümüzün geleceği için gerekli olan yeni düşleri, yeni söylemleri de görüyoruz. Hocaların, öğrencilerin, anne-babaların, siyasetçilerin, bilişim profesyonellerinin, firmaların, duyarlı tüm vatandaşların bu kitaptan öğrenebileceği çok şey var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s