Daha yeni başlıyor

Ara ara harika kitaplar okuyorum. Bunlarla ilgili genellikle yazmıyorum. Aslında yazmak lazım. Bir kişi bile benden etkilenip o kitapları okusa faydalıdır diye düşünüyorum.

Bilişim sektörü ile ilgili kitaplar ise daha da kritik. Sektörün hayatımıza olan ve giderek artan etkisi nedeniyle. Bireylere, kurumlara, ülkelere. Etkilemediği, değiştirmediği alan yok.

Ancak özellikle Türkiye’de bu konu ile ilgili Türkçe yazılmış, keyifle okunan yayın bulmak zor. İşte Faruk Eczacıbaşı, ‘Daha yeni başlıyor’ adlı kitabında tam da bunu yapmış. Bilişim sektörünün son durumunu, eğilimlerini, bunların bireylere, kurumlara, ülkelere etkilerini kendi deneyimleriyle harmanlayarak ustalıkla anlatmış. Ortaya akıcı, bilgilendirici, bir çırpıda okunan bir eser çıkmış.

Teknoloji sektöründe olup bitenleri esneklik, yakınsama, ağ yapısı, karanlık taraf başlıkları altında toplamış. Bulut, internet, sosyal ağlar, blok zincirleri, yapay zeka gibi önemli ve karmaşık konuları, son derece yalın bir dille ve anlaşılır bir biçimde anlatıyor. Özellikle internetten sonraki dünyayı ve değişiklikleri tasviri etkileyici.

Bilişimde olup bitenler hayatımızı nasıl değiştiriyor? Bu değişikliklere ayak uydurmanın önemi nedir? Çocuklarımızı nasıl eğitmemiz gerekiyor? Yetişkinler nasıl oyunun içinde kalabilir? Hepimizi ilgilendiren bu konular ve tüm bunların getirdiği risk ve tehlikeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı bir kitap yaratmış. Anne babalar, siyasetçiler, yasa yapıcılar, iş insanları, profesyoneller, akademisyenler, eğitimciler, öğrenciler… Herkesin okuması gereken bir eser.

Bilişim sektörüne adanmış bir ömür, Faruk Eczacıbaşı’nınki. Şimdi kendi çabalarını bir adım öteye taşımış. Gündemdeki birçok gereksiz konuyu bırakıp nelere odaklanmamız gerektiğini hatırlatmış!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s