Daha yeni başlıyor

Ara ara harika kitaplar okuyorum. Bunlarla ilgili genellikle yazmıyorum. Aslında yazmak lazım. Bir kişi bile benden etkilenip o kitapları okusa faydalıdır diye düşünüyorum.

Bilişim sektörü ile ilgili kitaplar ise daha da kritik. Sektörün hayatımıza olan ve giderek artan etkisi nedeniyle. Bireylere, kurumlara, ülkelere. Etkilemediği, değiştirmediği alan yok.

Ancak özellikle Türkiye’de bu konu ile ilgili Türkçe yazılmış, keyifle okunan yayın bulmak zor. İşte Faruk Eczacıbaşı, ‘Daha yeni başlıyor’ adlı kitabında tam da bunu yapmış. Bilişim sektörünün son durumunu, eğilimlerini, bunların bireylere, kurumlara, ülkelere etkilerini kendi deneyimleriyle harmanlayarak ustalıkla anlatmış. Ortaya akıcı, bilgilendirici, bir çırpıda okunan bir eser çıkmış.

Teknoloji sektöründe olup bitenleri esneklik, yakınsama, ağ yapısı, karanlık taraf başlıkları altında toplamış. Bulut, internet, sosyal ağlar, blok zincirleri, yapay zeka gibi önemli ve karmaşık konuları, son derece yalın bir dille ve anlaşılır bir biçimde anlatıyor. Özellikle internetten sonraki dünyayı ve değişiklikleri tasviri etkileyici.

Bilişimde olup bitenler hayatımızı nasıl değiştiriyor? Bu değişikliklere ayak uydurmanın önemi nedir? Çocuklarımızı nasıl eğitmemiz gerekiyor? Yetişkinler nasıl oyunun içinde kalabilir? Hepimizi ilgilendiren bu konular ve tüm bunların getirdiği risk ve tehlikeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı bir kitap yaratmış. Anne babalar, siyasetçiler, yasa yapıcılar, iş insanları, profesyoneller, akademisyenler, eğitimciler, öğrenciler… Herkesin okuması gereken bir eser.

Bilişim sektörüne adanmış bir ömür, Faruk Eczacıbaşı’nınki. Şimdi kendi çabalarını bir adım öteye taşımış. Gündemdeki birçok gereksiz konuyu bırakıp nelere odaklanmamız gerektiğini hatırlatmış!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s